Panenské oleje na vaření

posted Apr 22, 2012, 8:14 AM by admin _

Panenské oleje představují unikátní komplex řady cenných bioaktivních látek. Nacházejí uplatnění nejenom v péči o pokožku, při nejrůznějších masážích a dalším vnějším užití. Pro své blahodárné působení na lidské zdraví se často užívají i vnitřně.

Panenské oleje často vynikají i specifickou vůní a chutí, která se dá použít při vaření. 

Díky svému bioaktivními složení je většina panenských olejů velice náchylná na vyšší teploty, takže nejsou vhodné pro tepelné zpracování.

Výjimku představuje panenský kokosový olej, který naopak snáší i velmi vysoké teploty, takže se hodí na vaření, pečení i smažení. Stejně tak i ajurvédský sezamový olej, který se tradičně užívá nejenom v indické ajurvédě, ale také kuchyni, snese i vyšší teploty. Hodí se při přípravě nejrůznějších pokrmů z masa, zeleniny, jeho sladce oříšková chuť se dá kombinovat i se sladkými moučníky a dezerty.

Ostatní panenské oleje nacházejí uplatnění především ve studené kuchyni. Užívají se k dochucení zeleninových či studených těstovinových salátů, jako ingredience pro přípravu pesta, dresingů, pomazánek apod.

Svým širokým uplatněním v kuchyni je známý panenský dýňový olej, který je pod označením štýrský dýňový olej užíván zejména v Rakousku. Rakušané oceňují vedle lahodné chuti dýňového oleje připomínající pražené oříšky také vysoký obsah zinku, jeho schopnost pomáhat při problémech s prostatou a stimulovat životní energii.

Z dalších blahodárných panenských olejů můžete ve studené kuchyni vyzkoušet i jemný makový olej, který se hodí zjeména ke sladkým pokrmům, hroznový olej, lněný olej nebo konopný olej. Konopný olej patří k nejcennějším panenským olejům s mimořádnou regenerační schopností a obsahem řady vitamínů a minerálních prvků. Konopný olej doplní vaše pokrmy o zelenou barvu a oříškovou chuť s jemně pálivým nádechem.

Ať již kokosový olej, sezamový olej, dýňový olej, konopný olej nebo třeba makový olej - všechny zmiňované panenské oleje ve své nejčistší podobě, bez konzervantů a synteticky přidávaných látek najdete v přírodních e-shopech na www.lnenyolejleci.cz nebo www.siladoteku.cz.

Comments